Blue Cadet Streaked


   

   "Blue Cadet Streaked" jest formą hosty "Blue Cadet", jak ma to i zapisane w swojej nazwie. Znaczy to, że wielkość, kształt oraz barwa podstawowa liści są zachowane jak u odmiany matecznej. Różnica kryje się w terminie streaked, który oznacza występowanie nieregularnych smużeń i paskowań w obrębie blaszki. Podobnie jak i u innych tak oznaczanych host, zmiany pojawiają się spontanicznie, przyjmują dowolne natężenie i nie powtarzają się zarówno w obrębie jednej rozety, jak i w kolejnych latach. To wszystko sprawia, że formy streaked, tak nazwane z odmianą od której się wywodzą, nie są rejestrowane jako samodzielne taksony, niemniej są bardzo poszukiwane i mają znaczną wartość kolekcjonerską. "Blue Cadet Streaked" w moim ogrodzie 7 września 2018 roku – dobrze widoczne są żółte smugi i przetarcia...


 

Komentarze (2)

  • Krzysztof Kier

    Twój BKS prezentuje się bardzo ładnie, ma chyba dobrze dobrane stanowisko, bo kolorki są idealne. U mnie ma chyba trochę za dużo słońca, kolory są mniej intensywne i sporo traci na uroku.

  • Piotr Szustakiewicz

    Cała szeroko pojęta rodzina Mouse dość dobrze sprawuje się na stanowiskach w pełnym słońcu. Jednakże, im więcej cienia tym kontrast pomiędzy centrum a marginesem wyraźniejszy. Podobnie też sprawa ma się z występowaniem smug, które są w cieniu wyraźniej wyrysowane. Czy cień i słońce mają wpływ na stabilność Mouse? Moim zdaniem bardzo duży, z tym że trudno tu mówić o jednej zasadzie wobec wszystkich odmian. Wysokie temperatury i bezpośrednie słońce mogą zarówno przyczynić się do powstania nowego sportu, ale też mogą nam daną poprawną odmianę cofnąć do hosty matecznej. Jak już ma się odmianę solidną w kilku pędach, to warto coś tam oddzielić i dać na odmienne stanowisko. A najlepiej do pojemnika i tym sposobem otrzymamy możność eksperymentowania, zmieniania nasłonecznienia hosty dowolną ilość razy w sezonie. Mouse, tak jak i inne miniaturowe, doskonale prezentują się we wszelkiego rodzaju doniczkach, misach czy też niewielkich naczyniach. Także nic tutaj nie tracimy, a możemy tylko zyskać.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz