Frosted Mini Hearts

   "Frosted Mini Hearts" to hosta Marka Zilisa zarejestrowana w 2010 roku. Efekt krzyżowania "Korean Snow" i "Faithful Heart". Po pierwszym z rodziców odmiana dziedziczy lśniące liście typu misted (mgliste, poprzecierane wzory), a po drugim rozmiar mini wynoszący 8.4 cm x 4.4 cm, delikatne pofalowanie i owalnie sercowaty kształt. W danych rejestracyjnych jako kolor podstawowy blaszki podawany jest biały. Na podstawie własnej obserwacji, jak i też na podstawie dostępnych zdjęć, raczej skłaniałbym się do stwierdzenia, że jest to wiosną co najwyżej białawo-zielony, częściej jasnozielony lub chartreuse,  zieleniejący znacznie później w sezonie. Białe wydają się bywać przetarcia i smugi, podobnie jak i te ciemnozielone. Co należy podkreślić, są one dobrze widoczne przez cały okres wegetacji. Możliwe, że ta pierwsza hosta Marka Zilisa była zdecydowanie bielsza niż jej potomstwo dostępne obecnie na rynku. Jest tez tak, że "Frosted Mini Hearts", podobnie jak i inne misted czy streaked, z reguły nie da się zaliczyć do super stabilnych. Drugi sezon hosty w moim ogrodzie, 20 sierpnia 2018 i dobrze widoczne zarówno jaśniejsze mgliste przetarcia, upstrzenia, jak i ciemnozielone smugi ...
Kwiaty cylindyczne, bladolawendowe, pojawiają się w drugiej połowie lipca i pierwszej sierpnia. U mnie jeszcze hosta nie kwitła.
Tempo przyrostu opisywane jest jako średnie, tworzony kopczykowaty pokrój starszych, minimum pięcioletnich roślin, nie powinien przekraczać 30 cm wysokości przy podobnej szerokości. Zdecydowanie interesująca hosta.

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz