10 Papuzie (Parrot)

   Pierwsze wzmianki o tulipanach wyróżniających się pociętymi lub rozdzielonym płatkami pochodzą z 1665 roku, kiedy to zaczęto je nazywać Dragon Tulips (Smocze tulipany) lub z francuska Monstre czyli monstrum, potwór, straszydło. Wszystko to ze względu na nadzwyczajną formę jaką przybierały kwiaty. Nie klasyfikowano ich jednak oddzielnie, wszystkie należały do grupy Bizarden. Do której to generalnie zaliczano tulipany żółte na których kwiatach pojawiały się fantazyjne płomienie w kolorze czerwonym, fioletowym lub brązowym. Dzisiaj wiemy, że było to spowodowane wirusem pstrości, który najprawdopodobniej miał też na przestrzeni wieków wpływ na deformację płatków. Jako samoistna grupa, tulipany papuzie zaistniały wraz z odmianą "Sensation", przedstawioną w 1907 roku przez holenderską szkółkę Barr & Sons. Był to sport "Reigne d'Espagne", tulipana zaliczanego do Old Breeder i Bijbloemens, a więc grup pokrewnych z Bizarden. Kolejne parroty narodziły się już w wyniku hybrydyzacji tulipanów wolnych od wirusa pstrości, kwitnących jako późne – Single Late i Double Late oraz Triumph. Część odmian jest sportami pojedynczych wczesnych (Single Early), które z kolei miały wpływ na powstanie grupy Triumph. Otrzymane w rezultacie tulipany kwitną zarówno na przełomie kwietnia-maja, jak i później aż po czerwiec. Różnią się znacznie wysokością, są niskie i bardzo wysokie, w przedziale od 35 do 70 cm. Niewątpliwie to najbardziej ekstrawaganckie i widowiskowe wśród wszystkich tulipanów, a to przez fantazyjnie wywinięte płatki przypominające dziób papugi. Kwiaty są bardzo duże i w całej gamie kolorów. Pachną odmiany – "Apricot Parrot", "Rococo", "Orange Favourite".

   Papuzie w moim ogrodzie i tulipan "Apricot Parrot" (G. Huyg, 1961). Kwiaty bardzo duże, średnicy blisko 15 cm, w kolorze morelowym, pomarańczowym i żółtym. W zależności od pogody pojawiają się mocniejsze lub słabsze różowe przebarwienia, a u kwiatów młodych zielone znaczenia na zewnątrz płatków. Marginesy mocno i fantazyjnie drapowane. Wysoki i to nie tylko jak na tę grupę, do 60 cm. Niemniej bardzo pewnie trzyma kwiaty, które pojawiają się z początkiem maja pierwszej połowie maja. Pachnie delikatnie nutami owocowymi. Nagrodzony Award Of Garden Merit (RHS). Wspaniały tulipan, zdecydowanie godny polecenia...


   Tulipan "Blumex" (Tuyn van Dam, 1992). Bajecznie upierzony w kilku kolorach – czerwonym, pomarańczowym, różowym, purpurowym, żółtym, zielonym i  niebieskim. Ponadto wszystkie w odcieniach, upstrzeniach i mocno fryzowanych marginesach płatków. Kwiaty o unikalnym i mocno futurystycznym kształcie – blume project X?