Rhapsody In Blue™ (Shrub)

syn. FRAntasia
Hodowca: Frank R. Cowlishaw/Warner Bros, Wielka Brytania, 2000
Pochodzenie:  "Summer Wine" (Kordes, Niemcy, 1985)
x ["International Herald Tribune," (Harkness, UK, 1984) x "Blue Moon" (Tantau, Niemcy, 1964) x "Montezuma" (Swim, USA, 1955) x Rosa gallica violacea (Hollandia, przed 1795)]
Wielkość kwiatu: 6-7 cm
Zapach: Delikatny do mocnego, korzenny
Kwitnienie: Bardzo dobrze powtarza
Wysokość/szerokość: 1.5-2.0 m/1.5 m
Mrozoodporność: Strefa 6b (do - 20.6°C)
Nagrody: Royal National Rose Society Gold Medal 1999;  Royal National Rose Society - Henry Edland Memorial Medal for Fragranc
e 1999;  Rose Of The Year 2003;  People's Choice Award Hague 2008;

   Róża parkowa "Rhapsody In Blue™" w moim ogrodzie...
Komentarze (3)

 • Agnieszka M.

  Przeczytałam na innym forum, że ta róża to taka rabatówka. Tu widzę dość duży krzew. To sprawa nawożenia, czy może róża ma już kilka lat? Zamierzam nabyć tej jesieni i zastanawiam się gdzie posadzić, ile dać jej miejsca?

 • Piotr Szustakiewicz

  W naszym klimacie uprawa róż nie jest taką oczywistością jakby się wydawało. Polska z zimami -30 C i więcej, nie jest idealnym dla nich miejscem. Róże uprawiamy dlatego, że bardzo je lubimy.
  Na siłę wzrostu krzaczastych, pnących i ramblerów nie tyle ma wpływ nawożenie, co przygotowanie zasobnego w składniki pokarmowe i rozległego stanowiska na bryłę korzeniową, jak i późniejsze okrywanie dokładne pędów na zimę. Samo kopcowanie, jak ma to miejsce u mieszańców herbatnich czy róż rabatowych, to zdecydowanie za mało. Im więcej uda się utrzymać pędów w dobrej kondycji przez czas mrozów, tym kwitnienie będzie liczniejsze i pełniejsze, a i same pędy i liście zdrowsze. Ja późną jesienią każdej róży sprawiam kopiec do 40 cm, pozostałą część okrywam agrowłókniną dając 3-4 warstwy. Sprawdzają się też bardzo dobrze duże pudła kartonowe, otwarte z dołu i u góry, które można nakładać na całe krzewy, wcześniej związując pędy w jeden snop. Jeśli używam materiałów, które pochłaniają wodę (karton, papier, tektura, koce) to na zewnątrz daję warstwę folii. Tu trzeba pamiętać aby taki chochoł posiadał lekko otwartą górę, to dla zapewnienia właściwej cyrkulacji (wymiany) powietrza z wewnątrz. Tak zimowana "Rhapsody in Blue" z pewnością nie będzie "rabatówką". W moim ogrodzie pięcioletni krzew dorasta do 2 metrów przy szerokości do 1.5 m czyli jest to dokładnie tak jak róża ta jest opisywana w Anglii, w kraju o nieporównywalnie łagodniejszym klimacie.
  Pozdrawiam serdecznie.

 • Agnieszka M.

  Bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź. Tej jesieni nie będzie jeszcze co okrywać u "Rhapsody in Blue", ale zadbam bardziej o pozostałe moje róże parkowe i pnące. Mieszkam w Małopolsce i zimy u nas potrafią być dokuczliwe.
  Również pozdrawiam bardzo serdecznie.

Dodaj komentarz